KARIKA, Jozef. Trhlina. Bratislava: Ikar, 2016. ISBN 978-80-551-5146-5.

Úmyselná mystifikácia verzus hrôzostrašná realita. Rozhodnutie je na čitateľovi. Jedne z hororových príbehov Jozefa Kariku: Strach, Tma, Trhlina, Priepasť.

Ako Trhlina vznikla

V predhovore autor Trhliny vysvetľuje ako kniha vznikla. Po publikovaní mysteriózneho trileru Strach sa mu emailom ozval neznámy chlapík. Tvrdil, že niektoré scény v knihe sú príliš podobné tomu, čo on zažil na vlastnej koži. Počas šiestich stretnutí Karika zaznamenal na diktafón skutočný príbeh Igora, ktorý následne beletristicky spracoval. Presne tak, ako si to Igor prial.

Absolvent vysokej školy Igor, úspešný bloger

Trčí na úrade práce. O bývanie sa delí s priateľkou Miou. Keďže potrebuje platiť nájom, privyrába si na brigádach manuálnou prácou. Počas jednej z brigád pracuje na vypratávaní starej secesnej vily. V polorozpadnutej ruine, kde kedysi sídlil Ústav pre choromyseľných, Igor pocíti „genius loci“.

Objaví starý trezor, ktorý ho magicky priťahuje. Vo svojej fantázii v ňom nachádza poklad, ktorým obdaruje priateľku Miu. Alebo aspoň poslúži ako obstojný príspevok na blog, ktorý nakŕmi čitateľov emóciami, zaboduje a získa poriadnu čítanosť. Pred očami už vidí počty lajkov, pozretí a zdieľaní svojich článkov obohatených fotkami a nahrávkami.

Čo číha za dvierkami, čo vypustím do sveta? Zvedavosť zvíťazila, keby človek nebol zvedavý, ušetril by si väčšinu problémov. Aspoň ja určite. Lenže vtedy som nemohol vedieť, kam ma objav privedie. Keby som to čo i len tušil, pribuchol by som dvierka, zamkol ich aspoň na dva západy, odhodil kľúč kamsi do sutín a upaľoval z vily ako o život. Nebolo to nadnesené prirovnanie. Už o pár týždňov som o život naozaj upaľoval,…

Záhada pohoria Tríbeč

Obsah trezoru privedie tvrdohlavého Igora k pátraniu na internete. Výsledkom pátrania je záhada pohoria Tríbeč. Bez stopy tu miznú ľudia, bermudský trojuholník na slovenský spôsob. Igor na túto tému uverejní článok na svojom blogu. Protichodné reakcie na článok ho pošlú na cestu, z ktorej niet návratu. Rozhodne sa rozlúštiť tríbečskú záhadu.

Keď sa ocitneš tvárou v tvár absurdite, prevalcuje ťa, ani nevieš ako. Najhoršie je, keď sa niečo absurdné spája s neznámom. Taká kombinácia ťa úplne rozloží. Postupne som začínal chápať, akú infekciu som si vpustil do hlavy. Niekto by nad tým možno mávol rukou a absolútne neriešil. Mne však nevysvetliteľné veci nedajú pokoja. Kým nemám aspoň ako-tak jasno, stále mi hlodajú v gebuli. Čierna oceľová beštia ma uhryzla a nakazila chorobou, akousi mentálnou leprou, ktorá ma kúsok po kúsku stravovala. Keby som prišiel na akékoľvek prirodzené vysvetlenie, ktoré by bolo aspoň trochu pravdepodobné, nastalo by vyliečenie. Zatiaľ sa však nič také nečrtalo.

Desivý príbeh s minimom postáv

Karika v Trhline vyrozprával desivý príbeh s minimom postáv. Vytvoril partičku rozdielnych ľudí bez vzájomných sympatií, ktorých spája iba bizarná záležitosť okolo Tríbeča. Je tu záhadou posadnutý Igor, ktorý ju chce stoj čo stoj vyriešiť.

Protivníci Andrej a Dávid. Andrej, ezoterický konšpirátor, ktorý verí, že všetko o Tríbeči je pravda. Dávid, racionálny stredoškolský učiteľ, pokladajúci údajnú záhadu za výmysel. Miu do partie priviedla zvedavosť. Všetci chcú pocítiť atmosféru Tríbeča na vlastnej koži, a tak vyrážajú na výpravu.
Ešte vôbec nevnímajú, že odpočítavanie, ktoré sa nebadane spustilo, začíta zrýchľovať tempo. Ocitajú sa v čase a priestore, kde dva a dva už nie sú štyri.

Stačí jediná trhlina úzka ako vlások; jediná štrbina, a už to ide, tvoj úbohý svetík aj osobnosť či identita sa rúcajú. A rozpad, dokonalý rozvrat, sa každou sekundou zrýchľuje. Štiepenie prvkov, polčas rozpadu, atómový výbuch, dokonalá apokalypsa.

Nielen taký obyčajný príbeh

Príbeh je špecifický tým, že autor okrem strašidelného príbehu uverejnil aj internetové odkazy na články a údajné fakty, ktoré majú príbeh podporiť. Zároveň čitateľa podnecujú k vyhľadávaniu informácií na internete.

Autor dodáva, že sám nevie oddeliť fikciu od pravdy a rozhodnutie ponecháva na čitateľa.

Príbeh je aj o tom, ako sfanatizovaný človek svojim manipulátorským správaním fatálne ovplyvní nielen svoj život, ale aj životy iných ľudí. Igor je narkoman a to spochybňuje uveriteľnosť jeho „true story“. Nie je tríbečská tragédia iba manifestáciou trhliny jeho sfetovanej mysle?

Ak majiteľ desivého príbehu skutočne existoval, Karika ako spracovateľ príbehu, bol výborný výber.

Prečítaním Trhliny som si opäť potvrdila, že horory a mysteriózne príbehy nie sú môj žáner. Sklamal ma hlavne rýchly a neuveriteľný záver príbehu. Napriek tomu si myslím, že milovníci tohto žánru si môžu prísť na svoje.

Trhlina podľa mňa nedosahuje kvalít Karikových mafiánskych príbehov: V tieni mafie, V tieni mafie II: Čas dravcov, Nepriateľ štátu, Čierna hra: Vláda mafie alebo románov Na smrťNa smrť II.
Ale proti gustu…

Zuzana Ligačová
Knihy sú mojou celoživotnou vášňou a slabosťou. Inšpirujem ľudí k tomu, ako pomocou kníh žiť zábavnejší život. Viac o mne si môžete prečítať tu. Články na blog píšem s radosťou. Uverejňujem v nich MOJE VLASTNÉ, NEZÁVISLÉ názory, dojmy, postrehy a zážitky z čítania kníh. Verím, že môžu poslúžiť ako dobrá inšpirácia a tip na čítanie.
Komentáre