Čo je skutočnou príčinou šťastia? Spoľahlivú odpoveď na túto otázku má Jeska – mačka Jeho Svätosti Dalajlámu.
Autor príbehu himalájskej mačky Jesky David Michie sa predstavil ako milovník mačiek. Alebo má správanie mačiek dobre naštudované, alebo aspoň dôkladne odpozorované. Využil príbeh Dalajlámovej mačky, aby zoznámil svojich čitateľov so základnými myšlienkami budhizmu. Predstavuje filozofiu, ktorej zmyslom nie je obracať ľudí na vieru, ale poskytnúť im prostriedky na to, aby žili šťastný život.
„Adoptoval“ ju Dalajláma, keď jej ešte ako malému mačiatku náhodne zachránil život na rušnej ulici v Novom Dílí. Odkedy Jeho Svätosť znovu rozdúchala plamienok Jeskinho života, Jeska nadobudla hrejivý pocit bezpečia a žila šťastný život. Veď sa šťastnou náhodou ocitla u milovníka mačiek. A to je kľúčové pre všetky mačky.
Toto všetko sa čitatelia dozvedeli ešte v predchádzajúcej knihe série s mačkou Jeskou, ktorá vyšla pod názvom Dalajlámova mačka. Ja som ju čítala minulý rok v českej verzii s názvom Dalajlámova kočka.
Odvtedy Jeska väčšinu času trávi na ideálnom mieste, ktoré jej poskytuje maximálny prehľad – na parapete okna v kancelárii Jeho Svätosti.
V knihe Dalajlámova mačka a umenie priasť mačka Jeska čitateľom odovzdáva posolstvo od Jeho Svätosti. Ale pozor! Posolstvo je určené iba tým čitateľom, ktorí s ňou majú karmické spojenie. Jeska v Dharmsale dospela a ako Dalajlámova mačka vzbudzuje v jej obyvateľoch úctu.
Šťastie Jesky je založené na tom, že zdieľa život s Jeho Svätosťou.
Ale jedného dňa Dalajláma odchádza na sedem týždňov na prednáškové turné po Amerike a Európe a poverí svoju mačku dôležitou úlohou.
Má počas jeho neprítomnosti objaviť, čo je skutočnou príčinou šťastia.
Má na mysli ozajstné šťastie. Nie nejaké pominuteľné šťastie, ktoré sa zjaví a potom stratí ako gáfor. Ale trvalé hlboké vnútorné šťastie, vďaka ktorému mačky pradú. Ako sa Jeska tejto úlohy zhostila? K akému výsledku prišla? Tak presne o tomto je kniha Dalajlámova mačka a umenie priasť.
Autor v nej prezentuje veľa krásnych myšlienok, ktoré sú zľahka zakomponované do príbehu mačky Jesky, ktorá svoj príbeh sama rozpráva. Spojenie mačacej povahy s myšlienkami budhizmu je výstižné a nápadité, oslovuje veľa čitateľov.Príbeh vyznieva ako rozprávka pre dospelých, miestami možno trochu infantilne. Nič nové sa nedozvie ten, kto je oboznámený so základnými princípmi budhizmu. Ak kniha niekoho nezaujme, určite ho neurazí. Funguje aj ako dobrá motivačná literatúra, pohladenie na duši alebo uspávanka na dobrú noc.
Carpe diem!